Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе заседава за кризата во Либија


Министрите за наворешни работи на земјите членки на Европската Унија денеска започнуваат дводневно заседавање на кое ќе разговараат за прашања од надворешната политика и за кризата во Либија и другите арапски земји. На дневен ред нема да се најдат земјите од Западен Балкан. Се очекува во среда членките на европската унија да донесат и заклучоци за Дунавската стратегија, односно стратегија за развој на земјите кои се наоѓаат по течението на реката Дунав, за нивните инфраструктурни проекти и проекти за сочувување на природата покрај најголемата река во Европа.
XS
SM
MD
LG