Достапни линкови

logo-print

Јапонската нуклеарна катастрофа рангирана како Чернобил


Јапонски полицајци во заштитни одела

Јапонски полицајци во заштитни одела

Јапонската агенција за нуклеарна заштита го вклучи алармот за безбедност од нуклеарната криза на највисоско ниво, односно на 7 ниво што е ист степен како катастрофата од 1986 година во Чернобил. До сега јапонската катастрофа беше класифицирана на 5-тото ниво на меѓународното скалило, две нивоа подоле од сега.Највисокиот степен значи дека постојат последици по околината и здравјето на луѓето во пошироки размери.Оштетениот реакторот во Фукушима испушти големо количество радиоактивен материјал, по земјотресот што ја погоди Јапонија на 11 март со јалина од 9 степени по Рихтеровата скала и последователнотото цунами.Јапонија денеска инаку повторно беше потресена од земјотрес со сила од 6,3 степени, откако и вчера имаше нов потрес на земјата.
XS
SM
MD
LG