Достапни линкови

logo-print

Осуден блогер во Египет поради критики за војската


Блогер во Египет бил осуден на казна затвор во времетраење од три години поради тоа што ги критикувал вооружените сили, потврди неговиот адвокат. Војската во Египет ја превзеде контролата во земјата по повлекувањето на лидерот Хосни Мубарак. Воената полиција го привела блогерот Маикел Набил на 28 март по натписите во кои ја критикува армијата. Минатата недела меѓународната „Хјуман Рајтс Воч“ апелираше за ослободување на Набил.
XS
SM
MD
LG