Достапни линкови

logo-print

Гбагбо не ја предава власта на Брегот на Слоновата Коска


Лорен Гбагбо

Лорен Гбагбо

Француските сили во Брегот на Слоновата Коска стрелале кон позициите на силите лојални на поранешниот претседател Лорен Гбагбо во обид да го уништат нивното тешко вооружување, соопшти портпаролот на ОН. Претходно, силите на Гбагбо го нападнаа хотелот во Абиџан во кој е сместен претседателот Аласан Оатара кој е признаен од ОН. Силите на ОН го обезбедуваат хотелот на Оатара. Иако, Гбагбо изгуби на изборите, тој одбива да ја напушти власта.
XS
SM
MD
LG