Достапни линкови

logo-print

Курдска политичка партија најави подршка за затвореници на изборите во Турција


Лејла Зана

Лејла Зана

Курдкса политичка партија во Турција соопшти дека на претстојните избори ќе ја подржи кандидатурата на Лејла Зана – поранешна пратеничка која десет години служеше казна затвор, под обвиненија за врски со курдските бунтовници. Партијата „Мир и Демократија“ исто така ја најави својата подршка за уште петмина курдски политичари кои се зад решетки. Согласно турските закони, ако било кој од кандидатите победи на парламентарните избори, затворската казна ќе биде укината.
XS
SM
MD
LG