Достапни линкови

logo-print

Русија се подготвува за прослава во чест на Гагарин


Русија се подготвува за одбележување на 50 годишнината од првиот лет во вселената со човечки екипаж – 108 минутната обиколка околу Земјата на рускиот астронаут Јуриј Гагарин. Руската вселенска агенција во Москва покани 49 шефови на вселенски агенции, како и космонаути кои учествувале во мисии, на прославата која е закажана во вторник. Успесите на Гагарин ќе се одбележат на повеќе места. Во негова чест се планираат фестивали во повеќе од 54 земји. Погледнете го видеото на Радио Слободна Европа за Гагарин тука
XS
SM
MD
LG