Достапни линкови

logo-print

Обединетите нации загрижени за состојбата во Сирија


Шпефот на Обединетите нации Бан Ки Мун му изразил загриженост на сиријскиот претседател Башар ал Асад за немирите во неговата земја. Посебно загрижувачки за ОН се извештаите за стрелање на 17 лица во градот Дара и убиство на уште десетмина антивладини демонстранти во околните села. Нови инциденти настанаа во саботата, на погребалната церемонија на жртвите од петокот. Како што тврдат демонстрантите, војската убила едно лице а двајца се повредени.
XS
SM
MD
LG