Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов се сретна со шефот на ЕК Баросо


Претседателот Ѓорѓе Иванов се сретна со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо. „Теми на средбата беа актуелните политички состојби во Република Македонија, европските перспективи на земјата, како и тековните настани во процесот за надминување на разликата околу името со нашиот јужен сосед“ се вели во писменото соопштение од кабинетот на претседателот. „ Претседателот Баросо високо ја цени улогата на Претседателот Иванов на регионален план, поздравувајќи ја и претстојната средба на претседателите на Македонија, Црна Гора, Албанија и на Косово што ќе се одржи во јули во Охрид и во тој контекст изрази задоволство што на агендата на таа средба ќе биде соработката во конкретни инфраструктурни проекти кои ЕК е подготвена да ги рагледа и поддржи“ се дополнува во соопштението.
XS
SM
MD
LG