Достапни линкови

logo-print

Мирни протести во Авганистан против палењето на Куранот


од протестите на 5 април

од протестите на 5 април

Неколку стотина студенти во Авганистан организираат мирен протест денеска во знак на незадоволство од палењето на Куранот во Соединетите американски држави. Студентите на универзитетот Шаик Захид во Кост извикуваат слогани против американскиот свештеник кој минатиот месец го запали нивното свето писмо. Станува збор за последен од неколку протести кои избија во Авганистан поради овој настан. Дел од демонстрациите беа насилни. Седуммина припоадници на Обединетите нации загинаа во немирите на први април.
XS
SM
MD
LG