Достапни линкови

logo-print

Либиските бунтовници изјавија дека нападите на НАТО најверојатно биле пријателски оган


Лидерот на бунтовниците во Либија Абдел Фатах изјави дека нападот на НАТО врз тенковски конвој веројатно бил случај на пријателски оган .Бунтовниците изјавија дека биле погодени од авионски напади на НАТО во близина на нафтено поле кај местото Брега каде една недела се води битка меѓу бунтовниците и силите кои се лојални на Муамер Гадафи.Лидерот на бунтовниците Фатах рече дека бара одговор за авионскиот напад во кој загинале четири лица а биле повредени четиринаесет други. Нато не ја презеде директно одговорноста за нападот.
XS
SM
MD
LG