Достапни линкови

logo-print

НАТО демантира уништување на нафтовод во Либија


НАТО демантираше дека бомбардирале нафтовод во Либија и соопшти дека силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се виновни за предизвиканата штета. Станува збор за нафтеното поле Сарир, каде се наоѓа нафотоводот кон Медитеранот. Либијските бунтовници претходно потврдија дека лојалистите на Гадафи го уништиле нафтоводот. Во меѓувреме, војската во северноафриканската земја почна ново бомбардирање на градот Мисрата, кој е под власт на анти – владините демонстранти. Најмалку петмина загинале додека 25 лица се повредени.
XS
SM
MD
LG