Достапни линкови

logo-print

Украина не сака да се приклучи кон руската царинска унија


Виктор Јанукович

Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Украина нема да се придружи кон царинска унија на чело со Русија и како алтернатива предложи потпишување на договор за слободна трговија. Во унијата на чело со Русија за сега членуваат Белорусија и Казахстан. Украинскиот претседател додаде дека неговата земја сака да финализира договор за слободна трговија со Европската унија. Сепак, се стравува дека овој потег би можел да ги загрози евроинтеграциите на останатите поранешни советски земји. Рускиот премиер Владимир Путин би требало да ја посети Украина на 12 април.
XS
SM
MD
LG