Достапни линкови

logo-print

Сиријско државјанство за илјадници Курди


од протестите во земјата

од протестите во земјата

Сиријскиот претседател Башар Ал Асад им додели сиријско државјанство на илјадници Курди кои живеат во провинцијата Хаска, јавија државните медиуми. Станува збор за најголемата етничка заедница во земјата која брои 22,5 милиони лица, од кои многумина со децении одбиваат да земат државјанство. Одлуката на шефот на државата се слулчува во услови на анти-владини протести кои избија пред три недели. Минатата недела курдите за прв пат излегоа на улиците од почетокот на немирите во средината на март.
XS
SM
MD
LG