Достапни линкови

logo-print

Во ЕП усвоена резолуцијата за напредокот на Македонија


Европскиот парламент со мнозинство гласови ја усвои резолуцијата за напредокот на Република Македонија на патот кон ЕУ. Од вкупно 594 европратеници, кои зедоа учество во гласањето, за резолуцијата гласаа 506, против 44 и 44 беа воздржани.Инаку, Еврокомесарот Штефан Филе и унгарската министерка Енико Ѓори изјавија дека Македонија постигнала напредок во многу области, но и натаму треба да работи на реформите во политичкиот дијалог, правосудниот систем и слободата на медиумите. Филе изјави дека Македонија се наоѓа на вистинска раскрсница: или ќе продолжи на патот кон ЕУ или ќе заостане додека регионот напредува.
XS
SM
MD
LG