Достапни линкови

logo-print

Силите на Гадафи го бомбардирале градот Мисрата


Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи го обновиле бомбардирањето врз градот Мисрата кој е под контрола на бунтовниците. Новинскате агенции прецизираат дека притоа биле употребени тенкови и тешка артилерија. Мисрата е последното упориште на бунтовниците во западниот дел на земјата. Во меѓувреме, режимот на Гадафи ја обвини Британија за бомбардирањето на најголемото нафтено поле Сарир при што бил уништен нафтоводот до Медитаронот. Гадафи испратил писмо до американскиот претседател Обама во кое бара прекин на како што наведува, неправедната војна.
XS
SM
MD
LG