Достапни линкови

logo-print

Океанското дно кај Јапонија се помести за 24 метри


Јапонската крајбрежна стража соопшти дека по земјотресот што во минатиот месец го разурна североисточниот дел на Јапонија, океанското дно во близина на епицентарот се помести за 24 метри. Ова движење на дното е за четири пати поголемо од досега зебележаните во близина на Јапонија. Земјотресот беше со сила од 9 степени според Рихтеровата скала.
XS
SM
MD
LG