Достапни линкови

logo-print

Португалија ќе бара заем од ЕУ


Португалскиот премиер Жозе Сократеш

Португалскиот премиер Жозе Сократеш

Португалските власти решија да побараат финансиска помош од ЕУ. Премиерот Жозе Сократеш изјави дека барањето за помош било неизбежно, бидејќи Парламентот ги отфрлил новите мерки за штедење.
На Португалија според познавачите и се потребни заеми од околу 60 до 80 милијарди евра од Европските и Меѓународните монетарни фондови во наредните три години. Земјата е треата членка во европското семејство која бара помош по Грција и Ирска.
XS
SM
MD
LG