Достапни линкови

logo-print

Карзаи нареди истрага за смртта на шест лица


 Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи нареди да се спроведе истрага за смртта на шест лица, кои загинаа во напад на НАТО силите и за кои има спротиставени тврдења околу нивниот идентитет. Во понеделникот војниците на Алијансата нападнаа куќа во покраината Сари Пул, при што 6 лица загинаа, а 4 беа уапсени.
Според локалните авганистански власти жртвите биле цивили, додека ИСАФ тврди дека биле бунтовници.
XS
SM
MD
LG