Достапни линкови

logo-print

Бугарија повлекува 37 амбасадори поради соработка со тајни служби


Бугарија донесе одлука до крајот на годината да повлече 37 амбасадори и дипломати од висок ранг кои во време на комунизмот соработувале со тајните служби, соопшти денеска бугарското Министерство за надворешни работи. „Сите 37 дипломати од висок ранг за кои е откриено дека биле агенти или соработувале со комунистичките тајни служби ќе бидат отповикани до крајот на годината“ изјави портпаролката на министерството Весела Чернева. Вкупно тринаесет амбасадори, меѓу кои од амбасадите во Берлин, Атина, Пекинг и Стокхолм, како и амбасадорот во Обединетите нации и УНЕСКО ќе бидат вратени во Бугарија на 1 мај. Именувањето на нови амбасадори и нивото стапување на функциите се очекува на почетокот на јуни.
XS
SM
MD
LG