Достапни линкови

logo-print

Мигранти страдаа во бродска несреќа во близина на Лампедуза


Лампедуза - цел на имигрантите од северна Африка

Лампедуза - цел на имигрантите од северна Африка

Се стравува за големи жртви откако брод во кој се претпоставува дека имало 200 емигранти од северна Африка се заглави на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките операции се отежнати поради силниот ветар и немирното море.
Досега, според медиумите, се спасени 47 лица а извлечени 15 мртви тела од морето.
Лампедуза е 150 километри од тунискиот брег и е цел на емигрантите кои бегаат по анти владините немири во арапските земји.
XS
SM
MD
LG