Достапни линкови

logo-print

Либијските бунтовници го критикуваат НАТО


Командантот на либијските бунтовнички сили Абдел Фатах Јунис

Командантот на либијските бунтовнички сили Абдел Фатах Јунис

Командантот на либијските бунтовнички сили Абдел Фатах Јунис го критикуваше НАТО дека со забавените операции им овозможува на владините сили да убиваат цивили. Според него, доколку НАТО не си ја ивршува работата прoписно, тогаш опозиционите борци ќе побараат од Советот за безбедност на Обединетите нации да ја суспендира работата на Алијансата. Советот за безбедност во минатиот месец дозволи воздушни напади со цел стопирање на силите на Гадафи да убиваат цивили кои се бунтуваат против неговото владеење.
XS
SM
MD
LG