Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС не може да ја истражува трговијата со органи на Косово


Приштина - протести против ЕУЛЕКС поради отворањето на прашањата за воен криминал на УЧК

Приштина - протести против ЕУЛЕКС поради отворањето на прашањата за воен криминал на УЧК

Мисијата на ЕУ во Косово, ЕУЛЕКС не е способна да води истрага за трговијата со човечки органи и затоа неа треба да ја преземе Советот за безбедност на ОН, изјави поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал, Карла дел Понте.
За трговијата со органи во Косово решив да проговорам дури откако сфатив дека никој нема да ја продолжи истрагата за ова страшно злосторство, нагласи Дел Понте за германски весник.
XS
SM
MD
LG