Достапни линкови

logo-print

Казна затвор за косовски градоначалник


Судија од Европската унија денеска му изрече затворска казна на градоначалникот на Сува Река во јужниот дел на Косово поради неговото противење за учество во истрага за криминал. Мисијата на Унијата во Косово ЕУЛЕКС соопшти дека градоначалникот Блерим Куки неколку пати одбил да одговори на прашањата на обвинителот во врска со истрагата за криминален случај. Инаку, Куки е член на партијата на поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај.
XS
SM
MD
LG