Достапни линкови

logo-print

Од Фукушима се испушта радиоактивна вода во Пацификот


Властите во регионот на Фукушима започнаа да го мерат нивото на радијација во училиштата и градинките, како дел од мерките за превенција. Во меѓувреме, работниците во нуклеарката Фукушима започнаа да испуштаат контаминирана вода во водите на Пацификот, со цел да ги ослободат резервоарите за ново полнење со високо радиоактивна вода.
XS
SM
MD
LG