Достапни линкови

logo-print

Организаторот на нападите од 11 септември пред воен суд


Калид Шеик Мохамед

Калид Шеик Мохамед

Американскиот обвинител Ерик Холдер соопшти дека на самопрогласениот организатор на терористичките напади во Њујорк од 11 септември 2001 година Калид Шеик Мохамед ќе му суди воена комисија во притворот Гвантанамо Беј, наместо американски цивилен суд. Тој информира дека и четворицата соучесници на Шеик Мохамед исто така ќе бидат судени во воениот притвор Гвантанамо Беј во Куба.
XS
SM
MD
LG