Достапни линкови

logo-print

Вселенски лет во чест на Гагарин


Лансирање ракета од рускиот вселенски центар Бајконур во Казахстан во 2009 година

Лансирање ракета од рускиот вселенски центар Бајконур во Казахстан во 2009 година

Руски вселенски брод со двајца руски и еден американски космонаут беше лансиран неколку минути по полноќ од рускиот лансирен центар Бајконур во Казахстан. Мисијата до Меѓународната вселенска станица е во чест на првиот вселенски лет на Јуриј Гагарин, чие историско патување се одржа пред 50 години.
XS
SM
MD
LG