Достапни линкови

logo-print

Бугарскиот претседател го критикува бавното проширување на ЕУ


Бугарскиот претседател Георги Пaрванов упати критики до Евроспката унија за спориот напредок во процесот на проширување кој би ги опфатил и земјите од западен балкан. „Ако сакаме да постои силна Европа и ако сакаме Eвропа да биде фактор со светска важност, Европа не смее да ги изостави земјите од западен Балкан“ рече Прванов на прес конференција во Софија. Од седумте земји од поранешна Југославија, само Словенија стана членка на Европската унија, додека Хрватска се надева дека ќе заврши со предпристапните преговори до крајот на годинава.
XS
SM
MD
LG