Достапни линкови

logo-print

Обвиненија за четворица опозициски активисти по протестите во Азербејџан


Четворица опозициски активисти во Азербејџан биле обвинети за нарушување на јвниот ред и мир, откако полицијата растури про-демократски протест во Баку викендов. Четворицата се членови на опозицискиот Народен фронт. Лидерот на партијата Иса Гамбар ги смета обвинувањата за апсурдни. Азербејџанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека 75 лица биле уапсени во саботата кога полицијата го блокираше пристапот кон плоштад во главниот град, со цел да го спречи најавениот протест на опозицијата.
XS
SM
MD
LG