Достапни линкови

logo-print

САД веќе не го поддржуваат претседателот на Јемен


Претседателот на Јемен Али Абдула Салех

Претседателот на Јемен Али Абдула Салех

Весникот Њујорк Тајмс пишува дека Соединетите држави го советувале претседателот на Јемен Али Абдула Салех да ја напушти функцијата. Тоа, според весникот, е пресвртница во американските односи спрема повеќегодишниот сојузник во борбата против тероризмот во регионот. Њујорк Тајмс цитира официјален јеменски претставник дека Вашингтон притиска за транзиција на власта во земјата. Над 50 луѓе загинаа во антивладините протести во таа земја кои почнаа во февруари.
XS
SM
MD
LG