Достапни линкови

logo-print

Вељаноски на Конференција на претседатели на парламенти во Брисел


Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски

Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски денеска и утре ќе учествува на дводневната Конференција на претседатели на парламенти од Европската унија во Брисел. На Конференцијата, како што е соопштено, учество ќе земат 32 делегации, а ќе се дебатира за парламентарната контрола врз заедничките надворешни и безбедносни политики, за мислењето на јавноста и медиумите, како и за улогата на парламентите во контролата на европската сфера на слобода, безбедност и правда. Вториот дел од Конференцијата ќе биде фокусиран врз последиците од светската економска криза и на начините за справување со нив.
XS
SM
MD
LG