Достапни линкови

logo-print

Руските државни службеници се подготвени да ги напуштат компаниите


Игор Шувалов

Игор Шувалов

Руската влада преферира независни директори да раководат со државните компании, наместо министри и високорангирани државни службеници. Вицепремиерот Игор Шувалов во телевизиско интервју изјави дека државните службеници кои членуваат во бордови на руски државни компании се подготвени да ги напуштат функциите до први јули. Неговиот коментар следи по апелот на претседателот Димитриј Медведев за ставање крај на, како што рече, „претераното влијание“ на државните компании врз инвестициската клима во Русија.
XS
SM
MD
LG