Достапни линкови

logo-print

Двајца работници пронајдени мртви во Фукушима


Фирмата која стопанисува со нуклеарната централа Фукушима во Јапонија потврди дека биле пронајдени две тела на работници, првите потврдени жртви во комплексот кој е оштетен од земјотресот кој ја погоди земјата минатиот месец и предизвика цунами бранови. Двајцата работници биле пријавени како исчезнати по природната катастрофа. Во меѓувреме, продолжуваат напорите за санирање на пукнат реактор кој ги озрачува водите на Пацификот. Затнувањето на пукнатината со цемент беше неуспешно и работниците сега се обидуваат да ја санираат штетата на вториот реактор со хемиски полимери.
XS
SM
MD
LG