Достапни линкови

logo-print

Илјадници масакрирани на Брегот на Слоновата Коска


Илјадници луѓе биле масакрирани на Брегот на Слоновата Коска во борбите на ривалните сили по оспорените претседателски избори во земјата, јавија медиумите. Тешки судири меѓу силите на признатиот од ОН Претседател Аласан Куатара и силите лојални на неговиот ривал Лаурент Гдабo се случуваат во главниот град на земјата Абиџан. Се јавува дека од 800 до 1,000 лица биле убиени во градот Дуекое во западниот дел на земјата. Обединетите нации и други меѓународни организации претпоставуваат дека за голем број убиства се одговорни приврзаниците на Куатара. Меѓународната „Хјуман Рајтс Воч“ саоопшти дека документирала злоупотреби од подржувачите на двајцата лидери.
XS
SM
MD
LG