Достапни линкови

logo-print

Протести во Германија против производство на нуклеарна енергија


Протести против производството на нуклеарна енергија се одржуваат во неколку градови во Германија денеска. Околу 7,000 луѓе маршираат во градот Бремен, додека во Есен се насобрале околу 3,000 демонстранти, потврди полицијата. Германскиот канцелар Ангела Меркел неодамна најави исклучување на седум нуклеарни централи во земјата, по компликациите со нуклеарката Фукушима во Јапонија, која беше оштетена во земјотрес минатиот месец.
XS
SM
MD
LG