Достапни линкови

logo-print

НАТО ги проверува извештаите за цивилни жртви во Либија


претставници на меѓународната коалиција

претставници на меѓународната коалиција

НАТО соопшти дека ќе ги истражува извештаите за цивилни жртви во едно од бомбардирањата на меѓународната коалиција, чија примарна цел е затворање на воздушниот простор над Либија и спречување на цивилни жртви. „Ги разгледуваме овие извештаи“ рече портпаролката на Алијансата Оана Лунгеску. Бунтовниците сведочат дека најмалку 13 лица загинале во петокот во бомбардирањата на областа меѓу градовите Ајдабија и Брега во источниот дел на земјата. НАТО ја превзема контролата на операциите во Либија во четвртокот. САД претходно ја диригираа офанзивата на меѓународната коалиција.
XS
SM
MD
LG