Достапни линкови

logo-print

Азербејџанската полиција апси опозиционери во Баку


Баку - денеска

Баку - денеска

Полицијата во Баку употребува сила за да го спречи протестот на приврзаниците на опозицијата во центарот на градот. Денеска и во петокот безбедносните сили уапсиле илјадници луѓе во обид да ги спречат демонстрациите, тврдат опозиционерите. Нивното барање за дозвола за организирање протест во центарот на главниот град на Азербејџан беше одбиено. Наместо тоа, полицијата денеска ги апси сите кои ќе се приближат на плоштадот во центарот на Баку, од каде беше предвидено да почнат протестите.
XS
SM
MD
LG