Достапни линкови

logo-print

Во САД опаѓа бројот на невработени


Стапката на навработеност во Соединетите држави во март опадна за 8,8 насто, а компаниите во последните два месеца вработија најмногу нови работници од почетокот на рецесијата. Ова денеска го соопшти американското Биро за вработување. Економистте предвидуваат дека ваквиот тренд ќе продолжи до крајот на годинава. Бројот на невработените во Соединетите држави изнесува околу 13 ипол милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG