Достапни линкови

logo-print

САД се повлекуваат од акциите во Либија


Шефот на Генерлштабот на САД адмирал Мајк Мулен

Шефот на Генерлштабот на САД адмирал Мајк Мулен

Соединетите држави до сабота ќе ги повлечат американските борбени авиони од воздушните операции во Либија со кои сега раководи НАТО. Ова го изјавија американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс и шефот на Генерлштабот Мајк Мулен пред воените кометите на Претставничкиот дом и на Сенатот. Тие, се спротивставија на идејата Соединетите држави да ги вооружуваат и да ги обучуваат либиските бунтовници во борбите против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи. Според нив, тоа треба да го сторат арапските и другите земји.
XS
SM
MD
LG