Достапни линкови

logo-print

Радиоактивност во подземните води во Фукушима


Радиоактивност над дозволените граници била откриена во подземните води под оштетената јапонска нуклеарна централа Фукушима. Станува збор за радиоактивната супстанца лодин 131 која се распаѓа релативно брзо, а чие присуство во подземните води било за 10 илјади пати повисоко од вообичаените стандарди. Сепак, властите не веруваат дека со радијацијата била контаминирана и водата за пиење.
XS
SM
MD
LG