Достапни линкови

logo-print

20 години затвор за ирански верски лидери


Припадници на религијата Бахаи го напуштаат Иран

Припадници на религијата Бахаи го напуштаат Иран

САД соопштуваат дека се „многу вознемирени“ од информациите дека иранските власти ја вратиле 20-годишната казна затвор за седуммина лидери на религиозното малцинство Бахаи. Амнести интернејшнал соопшти дека казните за седумтемина се потврдени и покрај одлуката на Апелациониот суд да им ги намали на 10 години. Лидерите на Бахаи се осудени во август минатата година, покрај другото, и за „шпионажа и за поткопување на исламот“.
XS
SM
MD
LG