Достапни линкови

logo-print

НАТО ги проверува извештаите за цивилни жртви во Либија


НАТО соопшти дека ги истражува извештаите за цивилни жртви во воздушните напади во главниот град во западниот дел на Либија. Претходно Џовани Иноцензо Мартинели, претставник на Ватикан во либијскиот главен град изјави дека најмалку 40 цивили загинале во воздушните напади на западните сили. Претставник на Алијансата денеска потврди дека за сега нема информации за потврда на ваквите изјави. Либијските власти однесоа странски репортери до местата каде тврдеа дека имало цивилни жртви од воздушните напади на меѓународната коалиција, но немаше видливи докази за нивните тврдења.
XS
SM
MD
LG