Достапни линкови

logo-print

Косовска Митровица ја прекина соработката со ЕУЛЕКС


Општинските советници во Косовска Митровица со мнозинство гласови изгласаа прекин на соработката и комуникација со мисијата на ЕУ во Косово. Според советниците одлуката ќе трае се додека ЕУЛЕКС не почне да дејствува во согласност со нејзиниот мандат. Тие ја повикува меѓународната заедница да не прифаќа еднострани мерки за отворање на судови во Косовска Митровица.
XS
SM
MD
LG