Достапни линкови

logo-print

Белоруски опозициски активисти осудени поради протести


Еден од притворените демонстранти по минатогодишните протести

Еден од притворените демонстранти по минатогодишните протести

Уште еден белоруски политички активист денеска е осуден на 3 и пол години затвор за учество во политичкиот протести по минатогодишните претседателски избори. До сега се осудени вкупно 8 опозициски активити за учество во масовниот протест во Минск на 19 декември минатата година. Организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интеренешнал“ побара од Белорусија да ги ослободи сите демонстранти. Во постпретседателските изборни простести учествуваа илјадници демонстранти.
XS
SM
MD
LG