Достапни линкови

logo-print

Гадафи повикува на прекин на странската интервенција


Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска ја повика Контакт групата пред нејзиниот состанок во Лондон да ја прекине, како што изјави, варварската и неправедна офанзива против неговата земја.

„Вие во Европа и во Соединетите Држави не сфаќате дека оваа варварска и подла воена операција личи на кампањата на Хитлер додека ја освојувал Европа и ја бомбардирал Британија“, изјави Гадафи, наведувајќи дека Либија ќе прифати се што ќе реши Арапската унија.

На денешниот прв состанок на Контакт групата за Либија четириестина министри за надворешни работи ќе расправаат за текот на воената операција против Либија.
XS
SM
MD
LG