Достапни линкови

logo-print

Американската армија се извини за сликите од Авганистан


Американската армија се извини за неодамна објавените фотографии на американски војници кои позираат до убиени авганистанци. Вакви снимки беа објавени во американскиот магазин Ролингстоун и во германскиот Дер Шпигел. Во извинувањето се наведува дека фотографиите се во спротивност со стандардите и вредностите на американската армија. Еден од војниците на сликите Џереми Морлок во минатата недела беше осуден на 24 годни затвор за убиство и заговор.
XS
SM
MD
LG