Достапни линкови

logo-print

Либијските бунтовници напредуваат кон истокот на земјата


Силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се повлекуваат од клучни позиции во Либија, додека бунтовниците, користејки ја предноста која ја добија од воздушните напади на меѓународната коалиција, повторно ја преземаат контролата во населените места во истокот на северноафриканската земја. Приврзаниците на опозицијата повтрорно ги контролираат градовите Рас Лануф, Брега, Укајла и Бин Јавад. Опозиционерите исто така тврдат дека се пробиле во Сирт, родниот град на Гадафи каде, како што велат, не наишле на отпор.
XS
SM
MD
LG