Достапни линкови

logo-print

Партијата на Меркел изгуби на локалните избори во Германија


Ангела Меркел

Ангела Меркел

Канцеларот Ангела Меркел изјави дека го признава „болниот пораз“ на регионалните избори кои викендов се одржаа во Германија. Коалицијата на чело со Меркел ја изгуби власта во Баден Вуетенберг во југот на земјата. Конзервативната партија на канцеларот владееше во регионот од 1958 година до вчера.
XS
SM
MD
LG