Достапни линкови

logo-print

Конзервативците на Саркози загубија на локалните избори


Партијата на Претседателот Никола Саркози изгуби на локалните избори во Франција од опозиционата Социјалистичка Партија.
Социјалистите добија 36 насто од гласовите, Конзервативците на Саркози 20 и десничарскиот Национален Фронт 12 проценти.
На локалните избори се гледаше како на тест пред претседателските избори идната година на кои се очекува Саркози повторно да се кандидира.
XS
SM
MD
LG