Достапни линкови

logo-print

НАТО ја презеде командата со операциите во Либија


Силите на либискиот водач Муамер Гадфи се повлекуваат, додека опозициските бунтовници на неговиот режим, подржани со авионски напади предводени од западната коалиција , воспоставија контрола врз сите поважни нафтени терминали во источна Либија.Додека бунтовниците продолжуваат да напредуваат, на коалициските сили цел на напдите им е родното место на Гадафи, Сирте. Екплозии вчера имаше и во главниот град кој го контролира Гадафи, Триполи.Нато претходно соопшти дека е постигнат договор со кој Алијансата ја презема контролата врз воената операција која ја предводат САД.
XS
SM
MD
LG