Достапни линкови

logo-print

Сиријската војска распоредена во Латакиа по убиството на двајца демонстранти


Сиријски воени единици биле распоредени во Латакиа, откако две лица загинаа во анти-владини демонстрации во градот. Активисти сведочат дека безбедносните сили вчера стрелале кон демонстрантите кои го нападнале седиштето на владеачката партија во градот. Од Владата, пак, тврдат дека полицијата реагирала во самоодбрана против вооружена група. Инцидентот се случи по немирите во петокот во кои 20 лица загинаа протестирајки против владеењето на претседателот Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG